Debatę pod hasłem „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję” zaplanowano 29 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Początek spotkania o godz. 12. Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Najpierw odbędzie się dyskusja panelistów, do której następnie w szerszej rozmowie włączą się uczestnicy debaty oraz zaproszeni eksperci.
Brutalizacja języka debaty publicznej
Celem debaty ma być znalezienie i omówienie konkretnych rozwiązań zmierzających do ograniczenia zjawiska mowy nienawiści. Jak podkreślają jej organizatorzy, dyskusja nie powinna koncentrować się na wymianie osobistych doświadczeń zetknięcia się hejtem, ani na analizowaniu zjawiska. Fundamentem spotkania ma być rozmowa o zmianach w prawie, zmianach dotyczących funkcjonowania mediów, akcjach edukacyjnych i innych sposobach na walkę z mową nienawiści.
Debatę otworzą Jerzy Owsiak, prezes WOŚP oraz Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. – Jako Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy stykamy się z mową nienawiści niemal od początku naszego istnienia. Co więcej, na przestrzeni ostatnich lat widzimy wyraźnie, że zjawisko się nasila, ma coraz większy wpływ na wiele wydarzeń w Polsce i prowadzi do pogłębiających się podziałów. Im szybciej znajdziemy skuteczne sposoby na walkę z tym zjawiskiem, tym szybciej uda nam się zejść z drogi coraz ostrzejszego konfliktu. I o tym chcemy rozmawiać na organizowanej przez nas debacie – mówi Jurek Owsiak.
– Jako uczestnik i obserwator debaty publicznej widzę niepokojące zmiany, jakim w ostatnich latach ulegał używany w tej debacie język. Dostrzegam jego postępującą brutalizację i zauważam niebezpieczną tendencję, jaką jest porzucenie dialogu na rzecz wygłaszania radykalnych opinii, które bazują na negatywnych emocjach i dążą do wywołania uczucia wrogości czy nienawiści wobec osób lub poglądów określanych jako inne bądź obce – podkreśla z kolei Adam Bodnar.
cały materiał dostępny tutaj
Napisz komentarz